ایمنی وابزار

رعایت نکات ایمنی در هنگام کار با برق

وجود یک محیط کاری ایمن به تنهایی برای کنترل همه خطرات الکتریکی کافی نیست، بلکه باید ایمن کار کنید. رفتارهای ایمن در کار، به کنترل ریسک و آسیب یا مرگ ناشی از خطرات در کارگاه کمک می کنند. اگر شخصی با مدار الکتریکی یا ابزار آلات و تجهیزات الکتریکی سروکار دارد، ضروری است که رفتار ایمن نیز داشته باشد.همۀ کارگران باید با دستورالعمل های انجام شغلشان آشنایی زیادی داشته باشند. هر شخصی باید بداند که چگونه از سیستم های کنترلی ویژه ای که به سالم ماندن افراد کمک می کند، استفاده نماید.

ایمنی عبارت است از:

الف. مصون و محفوظ بودن ، سلامت و بهداشت کلیه کارگران و افرادی که به نحوی در محیط کارگاه با عملیات ساختمانی ارتباط دارند.

ب. مصون و محفوظ بودن، سلامت و بهداشت کلیه افرادی که در مجاورت یا نزدیکی (تا شعاع موثر) کارگاه ساختمانی، عبور و مرور، فعالیت یا زندگی می کنند.

ج. حفاظت و مراقبت از ابنیه، خودروها، تأسیسات، تجهیزات و نظایر آن در داخل یا مجاورت کارگاه ساختمانی.

د. حفاظت از محیط زیست در داخل و مجاور کارگاه ساختمانی.

 

 

هنگام کار با برق ، رعایت نکات ایمنی از اهمیت حیاتی برخوردار است. ایمنی نباید به خطر بیفتد و ابتدا باید برخی قوانین اساسی رعایت شود. دستورالعمل های اساسی در مورد استفاده بی خطر از برق که در زیر مستند شده اند، هنگام کار با برق به شما کمک می کنند.

1_ هنگام کار با برق همیشه از آب خودداری کنید. هرگز تجهیزات الکتریکی یا مدارهای برق را با دست خیس لمس نکنید و سعی نکنید. رسانایی جریان الکتریکی را افزایش می دهد.

2_ هرگز از تجهیزات دارای سیم های فرسوده ، عایق آسیب دیده یا شاخه های خراب استفاده نکنید.

3_همیشه هنگام کار از ابزارهای عایق بندی شده استفاده کنید.

4_ خطرات الكتريكي شامل قطعات در معرض انرژي و تجهيزات الكتريكي محافظت نشده است كه ممكن است به طور غيرمترقبه به آنها انرژي برسد. این تجهیزات همیشه دارای علائم هشدار دهنده مانند “شوک خطر” هستند.

5_همیشه هنگام کار بر روی هر مدار انشعاب یا هر مدار الکتریکی دیگر ، از دستکش و عینک لاستیکی عایق بندی شده مناسب استفاده کنید.

6_ هرگز سعی نکنید تجهیزات با انرژی را تعمیر کنید. قبل از سرویس یا تعمیر تجهیزات الکتریکی ، منبع تغذیه را جدا کنید و همچنین همیشه با استفاده از تستر بررسی کنید که ابتدا انرژی آن کم شده است. هنگامی که یک تست کننده برقی یک سیم زنده یا گرم را لمس می کند ، لامپ داخل دستگاه تستر روشن می شود و نشان می دهد جریان الکتریکی از طریق سیم مربوطه جریان دارد. قبل از ادامه کار ، سیم ها ، پوشش فلزی بیرونی صفحه خدمات و سایر سیم های آویز دیگر را با دستگاه تست کننده برق بررسی کنید.

7_اگر روی خانه در هر ظرفی با ارتفاع کار می کنید ، هرگز از نردبان آلومینیومی یا استیل استفاده نکنید. افزایش برق شما را زمین می زند و کل جریان الکتریکی از بدن شما عبور می کند. به جای آن از نردبان بامبو ، چوبی یا فایبرگلاس استفاده کنید.

8_ همیشه همه  GFCI(مدار شکن) خود را ماهیانه یک بار بررسی کنید آنها در خانه های مدرن ، به ویژه در مناطق مرطوب مانند حمام و آشپزخانه بسیار رایج شده اند ، زیرا به جلوگیری از خطرات شوک الکتریکی کمک می کنند.

9_ طرز نگه‌داری ابزار و روش درست استفاده از آن را هنگام بروز مشکل بدانید.

10_ ابزار برقی را از مواد اشتعال زا دور نگه‌ دارید.

 

_چند پیشنهاد مفید

از دستکش‌های مخصوص (صنعتی) برای مراقب از دستانتان در هنگام کار استفاده کنید. حتماً می دانید که برای هر کاری دستکش مخصوص آن وجود دارد. قطعاً دستکش برق کاری با جوشکاری یا دستکش ضد برش متفاوت است .

دستکش های ایمنی عایق برق برای برق‌کارانی که به‌شکل تخصصی با ولتاژ بالای برق سروکار دارند بسیار مناسب است. این دستکش ها می‌توانند تا ولتاژ 17000 ولتی همچون عایقی خوب عمل کنند و جان برق‌کاران را نجات دهند. بعضی از این دستکش ها ساختاری لاستیکی دارد. درساختاربعضی از این دستکش ها از لاستیکی انعطاف‌پذیر استفاده شده است اما به‌دلیل ضخامت زیادی که دارند اندکی حرکت دستان کاربر را محدود می‌کنند از دیگر ویژگی‌های این دستکش ها می‌توان به مقاومت آن دربرابر آب اشاره کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.