دسته‌بندی نشده

معرفی مشخصات دستکش ایمنی جوشکاری

جوشکاران به دلیل شغلی که دارند در معرض جرقه و آسیب قرار می گیرند. به همین دلیل موظف به استفاده از دستکش ایمنی در محیط کار هستند. دستکش جوشکاری یکی از انواع دستکش‌های ایمنی مقاوم در برابر حرارت و پاشش جرقه است که می‌تواند از دستان جوشکاران در برابر سوختگی، آسیب‌دیدگی‌های جزئی و کلی، بریدگی و سوراخ شدن محافظت کند. این نوع دستکش به طور معمول از جنس چرم ساخته می‌شود و ساق بلندی دارد تا بیشترین میزان حفاظت را برای دستان به وجود آورد.

اغلب جوشکاران که توجهی به اصول ایمنی ندارند با مشکلاتی مانند سوختگی های پوستی دست و پنجه نرم می کنند. علاوه بر آن باید به این موضوع نیز اشاره داشته باشیم که برخی از جوشکاران در حوزه جوش برق فعالیت دارند و اگر از دستکش های مرتبط استفاده نکنند امکان اتصال برق قوی به آن ها وجود دارد. دستکش هایی که این افراد استفاده می کنند از نوع عایق می باشد. در هنگام استفاده از دستکش های ایمنی باید سایر اعضای بدن مانند صورت، چشم و … از آسیب های احتمالی در امان باشند.

 

ویژگی دستکش ایمنی جوشکاری

 

 • افزایش سرعت و راندمان کار به دلیل رعایت اصول ارگونومی
 • متناسب با سایز دستان و ایجاد راحتی در حین کار
 • مقاوم در برابر حرارت و دمای بالا
 • دارای عایق‌های الکتریکی برای جلوگیری از برق گرفتگی
 • پوشش سطح مناسبی از دست و ساعد
 • دارای جنس محکم و مقاوم در برابر سوراخ شدن
 • مقاوم در برابر نفوذ رطوبت
 • دارای تنفس خوب و جلوگیری از تعریق دستان
 • عایق بندی شده با پشم گوسفندی برای جلوگیری از نفوذ آلودگی‌ها
 • دارای وزن مناسب برای جلوگیری از ایجاد اختلال در حین کار

 

جنس انواع دستکش جوشکاری

 

 

با توجه به اینکه انواع مختلفی از جوشکاری وجود دارد و هریک میزان حرارت و جرقه متفاوتی ایجاد می‌کنند، نیاز است که برای انجام هریک از آنها دستکش مخصوص به خود را تهیه کنید. در ادامه به معرفی بهترین دستکش جوشکاری برای انواع مختلف این کار پرداخته‌ایم.

 

 • دستکش مخصوص جوشکاری آرگون

بهترین دستکش جوشکاری آرگون بر اساس استانداردهای EN407، EN420 و EN388 ساخته شده و می‌تواند تا دماهای ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد را به خوبی تحمل کند. به طور معمول در ساخت دستکش مخصوص جوشکاری آرگون از چرم بز استفاده می‌شود که بسیار لطیف است و می‌تواند زمینه لازم برای کارهای جوشکاری ظریف را برای شما فراهم کند. نکته مهم اینجا است که دستکش جوشکاری آرگون را نباید در نزدیکی کوره‌ها یا جاهایی که دمای خیلی زیادی دارند استفاده کنید؛ زیرا در دماهای بالاتر از ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد دچار آسیب می‌شود. با این حال دوخت بسیار محکمی دارد و رعایت اصول ارگونومی در ساختار آن باعث می‌شود که بتوانید به راحتی انگشتان خود را حرکت دهید.

 

 • دستکش مخصوص جوشکاری تیگ

بهترین دستکش جوشکاری برای نوع TIG دستکشی است که از چرم بز، گاو یا میش ساخته شده باشد؛ زیرا این نوع جوشکاری با استفاده از تنگستن و گازهای خنثی انجام می‌شود و معمولا حرارت زیادی ایجاد می‌کند. به همین دلیل نیاز است که از مدل‌های دستکش تمام چرم کف دوبل برای این نوع جوشکاری استفاده کنید که ضخامت زیادی در ناحیه پشتی، کفی، مچ و انگشتان دارند. دستکش‌های مخصوص جوشکاری تیگ باید در برابر وسایل تیز و برنده و پاشش قطرات در زمان جوشکاری هم مقاوم باشند تا بتوان از آن ها در صنایعی مانند پتروشیمی، نیروگاه‌های برق، دریایی و هوایی استفاده کرد.

 

 • دستکش جوشکاری MIG

نوع دیگری از جوشکاری به نام میگ یا GMAW شناخته می‌شود که در آن با گازهای نجیب سر و کار داریم. این نوع از جوشکاری برای فلزات غیرآهنی مورداستفاده قرار می‌گیرد و بر اساس قوس الکتریکی کار می‌کند؛ به همین دلیل پاشش جرقه زیادی ایجاد خواهد کرد. در نتیجه بهترین دستکش جوشکاری برای MIG دستکشی است که توان حرارتی بالایی داشته و بتواند در محیط‌هایی با دماهای خیلی زیاد کار کند. به طور معمول در ساختار این دستکش‌ها از بافت‌هایی از جنس اکریلیک و پلی استر استفاده شده و کفی آن هم با استفاده از موادی مانند نیتریل یا لاتکس روکش شده است.

 

 • دستکش مخصوص کار با کوره‌های ذوب و ریخته‌گری

یکی از قسمت‌های صنعت که حرارت بسیار زیادی دارد و نیاز به استفاده از انواع دستکش ایمنی با مقدار مقاومت بالا در آن وجود دارد، کوره‌های ذوب و ریخته‌گری است. در این کوره‌ها ممکن است دما تا ۴۵۰ درجه سانتی‌گراد هم افزایش پیدا کند؛ در نتیجه بهترین دستکش جوشکاری و ضد حرارت در این شرایط، دستکش‌های چرمی ساق بلندی هستند که کفی آن به صورت دوبل طراحی شده باشد. همچنین نیاز است که از نخ‌های مقاومی مانند اشبالت، کولار و استیل در دوخت آن استفاده شود که به راحتی سوخته یا پاره نمی‌شوند.

 

 • دستکش جوشکاری مخصوص استیک

نوع دیگری از جوشکاری به نام استیک شناخته می‌شود که مخصوص کار با قطعات فولادی سنگین است. در این شیوه، از الکتریسیته برای ذوب کردن فلزها استفاده می‌شود؛ در نتیجه دستکش جوشکاری باید به خوبی در برابر جریان برق هم عایق شده باشد. از سوی دیگر به دلیل حرارت بسیار زیادی که در این نوع جوشکاری ایجاد می‌شود، نیاز است که دستکش به صورت کف دوبل با ضخامت زیاد تولید شده و امکان تنفس دست را به خوبی فراهم کند.

 

استانداردهای دستکش ایمنی جوشکاری

 

 

استانداردهای انواع دستکش جوشکاری تاییدیه‌ها و گواهی‌های استانداردی هستند که کیفیت این دستکش را مشخص می‌کنند. از مهمترین این استانداردها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استاندارد EN408: این استاندارد مقاومت دستکش در برابر قطرات فلز مذاب، شعله مستقیم و گرمای تابشی را نشان می‌دهد.
 • استاندارد EN388: طبق این استاندارد مقاومت ساق دستکش‌ها و ماندگاری آن در دمای بالا را بررسی می شود.
 • استاندارد EN420: استانداردی که  ارگونومی و راحتی دستکش‌ها را موردبررسی قرار می‌دهد.

 

سخن پایانی:

دستکش کار جوشکاری یکی از انواع دستکش ایمنی است که می‌تواند از پوست دستان شما در برابر حرارت و سوختگی به خوبی محافظت کند. باید بدانید که بهترین دستکش‌های مخصوص جوشکاری معمولا از چرم ساخته می‌شوند؛ زیرا چرم می‌تواند ضمن دفع حرارت به صورت موثر، امکان تنفس دست را هم فراهم می‌کند و مانع از تعریق دست در دماهای بالا خواهد شد. از سوی دیگر دستکش چرمی جوشکاری می‌تواند امکان کار همزمان در محیط‌های روغنی را هم فراهم کند و به راحتی تمیز می‌شود.

شما می توانید سوالات و نظرات خود را در قسمت نظرات در زیر همین مطلب مطرح کنید.

 

منابع:

https://abzariha.com/blog/%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D8%B3%D8%AA%DA%A9%D8%B4-%D8%AC%D9%88%D8%B4%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C/#:~:text=%D8%AF%D8%B3%D8%AA%DA%A9%D8%B4%20%D8%AC%D9%88%D8%B4%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C%20%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%9F,%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C%20%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%20%D8%A8%D9%87%20%D9%88%D8%AC%D9%88%D8%AF%20%D8%A2%D9%88%D8%B1%D8%AF.

https://abzariha.com/blog/%D8%AF%D8%B3%D8%AA%DA%A9%D8%B4-%D8%AC%D9%88%D8%B4%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *