دسته‌بندی نشده

دستکش های ایمنی ضد برش

استفاده از دستکش حین انجام مشاغل صنعتی یکی از مسائل مهمی است که می تواند در کاهش خطر بروز آسیب در دستان را کاهش دهد. در مشاغلی مانند جوشکاری، برشکاری، کار با مواد شیمیایی و برقکاری استفاده از دستکش ایمنی یکی از ارکان حیاتی است. در همین راستا یکی از کاربردی‌ترین نوع دستکش‌ها، دستکش ضد برش است. در واقع یکی از مهم‌ترین ویژگی های دستکش ضد برش محافظت از شما در فعالیت‌هایی مانند مانند آهنگری، قصابی، شیشه‌بری و غیره است که با بریدن سروکار دارند.

استفاده از این دستکش به دلیل میزان و شدت خطری که در این زمینه وجود دارد، بسیار حائز اهمیت است. عمل برش همراه با تیغه‌های برنده و بعضاً با ضربه همراه است و برای دست و انگشتان فوق‌العاده خطرناک خواهد بود. در نتیجه حتی کوچکترین خطر از روی غفلت و به‌صورت ناخواسته، عواقب جبران‌ناپذیری به همراه دارد.

دستکش ضد برش، دستکشی است که با استفاده از مواد و پوشش‌های مناسب، از دست و انگشتان در برابر قطع‌شدگی، جراحت و آسیب در برابر بریده شدن محافظت می‌کند. دستکش‌های ضد برش انواع مختلفی که دارند که بسته به نوع فعالیت، در واقع میزان و شدت برش و ضربه در آن شغل، تولید و عرضه می‌شوند. البته این نوع دستکش‌ها باید به‌گونه‌ای طراحی شوند که مانع از انجام امور رایج در کارگاه همچون بلند کردن اجسام و یا در اختیار گرفتن بی‌دردسر آن‌ها در دست نشود.

 

ویژگی‌ های دستکش ضد برش

  • جنس و نوع دستکش: بدون تردید، نخستین ویژگی توجه به جنس و نوع دستکش ضد برش است. در واقع اگر شغل شما مدام با ابزار و وسایل برنده، تیغه‌های تیز و دستگاه‌های برش سروکار دارد، بدون شک باید دستکش ضد برش فولادی تهیه کنید؛ چراکه حتی اگر به دلیل خستگی یا سهل‌انگاری، کوچکترین اتفاقی در خصوص برش رخ دهد، بدون شک جراحت و آسیب وارده به انگشتان و دست می‌تواند شدید بوده و سبب قطع آن شود. استفاده از دستکش ضد برش پلیمری نیز در مشاغل با آسیب کمتر انتخاب خوبی است. این نوع دستکش‌ها نیز باید دارای الیاف باکیفیت و همچنین لایه مقاوم ضد برش خوش‌ساخت و مرغوب باشند. بنابراین توجه به برند تولیدکننده، همچنین تهیه از فروشگاه‌های معتبر و دقت به تاریخ ساخت و متریال استفاده شده، از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

  • سایز: سایز نیز از دیگر ویژگی های دستکش ضد برش است که باید به آن دقت شود. دستکش کوچک و تنگ می‌تواند سبب خستگی و ناراحتی حین کار شود؛ عاملی که منجر به درآوردن دستکش از دست و تشدید بروز حوادث خواهد شد. سایز بزرگتر از اندازه نیز گرفتن و بلندکردن اجسام را مشکل خواهد کرد. در نتیجه کار به‌خوبی انجام نمی‌گیرد و خطرات دیگری را برای مجموعه و افراد به دنبال دارد. بسیاری از تولیدکننده‌ها، بر اساس اندازه کف دست یا طول مچ تا نوک انگشتان دست، سایزهای مختلفی را ارائه می‌کنند که می‌توانید مطابق آن اقدام به خرید کنید.

 

  • ضد لغزش، انعطاف پذیر و داشتن طراحی مناسب: ضد لغزش بودن، انعطاف‌پذیری مناسب و طراحی مطابق با ارگونومی دست، از دیگر ویژگی‌های دستکش ضد برش استاندارد محسوب می‌شود. وجود برخی از تست‌ها و استانداردها نیز نشان‌دهنده نوع دستکش و قابلیت آن است. این ویژگی‌ها اغلب با علائم اختصاری نشان داده می‌شود. نماد EN388 به‌عنوان مفهوم تست دوام محصول در برابر برش شناخته می‌شود.

 

انواع دستکش های کار ضد برش

دستکش‌های ضد برش از مواد و تکنولوژی‌های مختلفی ساخته می‌شوند، اما در کل می‌توان آنها را به سه نوع اصلی دسته بندی کرد:

 

1- دستکش‌های با بافت ضد برش (کولار)

 

 

دستکش ضد برش بافت (Cut-Resistant Fabric Gloves) با استفاده از الیاف مختلفی که دارای خصوصیات ضد برش هستند، ساخته می‌شوند. این الیاف ممکن است از مواد طبیعی یا مصنوعی باشند و یا حتی الیاف فلزی نیز در ساخت آن بکار رفته باشد.

2- دستکش های با روکش ضدبرش (لاتکس چروک)

 

 

نوع دیگری از کاربرد دستکش ضد برش دستکش‌هایی هستند که با استفاده از لایه محافظتی در کف دست و انگشتان ایجاد می‌شود. این لایه اغلب با استفاده از الیاف طبیعی یا مصنوعی ساخته می‌شود. پلی‌استر، لاتکس و نیتریل از جمله مواد رایج در ساخت این نوع دستکش‌ها محسوب می‌شوند.

دستکش‌های ضد برش پلیمری از مقاومت کمتری نسبت به نوع قبلی برخوردار است؛ اما کاربردهای خاص خود را دارد. نجاری و حوزه‌های کار با چوب یکی از مشاغلی است که در آن از این نوع دستکش می‌توان استفاده کرد. در برخی از مشاغل، میزان خطر و آسیب به مراتب کمتر بوده و لزومی نیست دستکش‌های ویژه تهیه شود که هزینه بالاتری نیز دارند.

بلند کردن اجسام از جمله مواردی است که به‌خوبی می‌توان از دستکش‌های ضد برش پلیمری استفاده کرد؛ چراکه میزان برش به‌شدت کارهای دیگر همچون قصابی نیست، ضمن آنکه محافظت لازم در برابر بریدگی و خراش به‌خوبی حفظ می‌شود.

 

3- دستکش‌های ضد برش فلزی

 

 

دستکش ضد برش فلزی یکی از مهمترین انواع این نوع دستکش‌هاست که با بافت فولادی و زنجیری ریز خود در مقابل برش، پارگی و سوراخ‌شدگی مقاومت فوق‌العاده‌ای دارد. این نوع دستکش در مشاغلی که با چاقو، تیغه‌های تیز و برنده و همچنین با ضربات مختلف همراه است، بسیار کاربردی است. کار با ماشین‌آلات سنگین، قصابی، تراش‌کاری، سنگ‌بری، خودروسازی، جوشکاری و صنایع فلزی از جمله مشاغلی است که استفاده از دستکش ضد برش فولادی رواج دارد.

 

 

استانداردهای دستکش ضد برش

 

 

در انتخاب دستکش کار می‌بایست یه یک سری استانداردها توجه کرد. لذا در این بخش قصد داریم به بررسی برخی از استانداردهای دستکش ایمنی بپردازیم.

  • استاندارد EN388

اگر هنگام خرید دستکش ایمنی با این نوع استاندارد برخورد کردید، باید بدانید که این نوع استاندارد مربوط به میزان مقاومت مناسب دستکش در برابر برش و ضربات مکانیکی خواهد بود.

 

  • استاندارد EN455

این استاندارد در دستکش های ایمنی مناسب محیط های بهداشتی و درمانی خواهد بود. چرا که این استاندارد بیانگر میزان مقاومت دستکش ایمنی در برابر بریدگی چاقوی جراحی و خطرات عفونی است.

 

  • استاندارد ANSI105-2011

این استاندارد بیانگر میزان مقاومت مناسب دستکش ایمنی در برابر برش، سوراخ شدن، سایش و مقاومت در برابر نفوذ مواد شیمیایی و خواص اشتعالی خواهد بود.

 

 

نکات مهم هنگام انتخاب دستکش ضد برش

 

 

به یاد داشته باشید که دستکش ضد برش به علت کار با وسایل تیز و برنده، حتماً باید از کیفیت و مرغوبیت بالایی برخوردار باشد؛ لذا جنس باکیفیت و اصالت کالا بسیار اهمیت دارد. در نتیجه به نام برند و شرکت تولیدکننده توجه کرده و برای اطمینان از صحت و اصل بودن نیز از مراکز معتبر فروش و فروشگاه‌های اینترنتی باسابقه استفاده کنید.

همان‌گونه که اشاره شد سایز و اندازه مناسب نیز یکی از ویژگی های دستکش ضد برش بوده و در نحوه کار شما از جهات گوناگون مؤثر است؛ لذا حتماً از سایز مناسب استفاده کنید. کشباف بودن نیز می‌تواند از وارد شدن نیروی اضافه بر مچ دست جلوگیری کرده و کار با آن راحت‌تر باشد.

یکی از ویژگی های دستکش ضد برش مناسب استفاده از مواد اولیه مناسب در ساخت و تولید آن است. هنگام خرید دقت شود، دستکش موردنظر از مواد مضر و سمی ساخته نشده باشد و با پوست بدن سازگار باشد. مقاومت سایشی و طول عمر مناسبی داشته و به‌سرعت کارایی خود را از دست ندهد. همچنین قابل شستشو بودن، عرق نکردن زیاد و راحتی کار با آن از دیگر خصوصیاتی است که به دلیل اهمیت این نوع دستکش از لحاظ حفظ سلامتی، بسیار حائز اهمیت است. قیمت خرید نیز از دیگر عوامل مؤثر برای خرید خوب است. بهره‌گیری از فروشگاه‌های معتبر و استفاده از مشاوره کارشناسان، در این زمینه می‌تواند شما را راهنمایی کند.

 

سخن پایانی:

دستکش‌های ضد برش برای کاربردهای مختلفی مانند کارهای ساختمانی، کارهای لوله کشی، کشاورزی، کارهای برش‌زنی، کارهای نجاری، تراشکاری و غیره قابل استفاده است. مهم است که قبل از استفاده از هر نوع دستکش کار ضد برش، نوع و میزان محافظت آن را با توجه به کاربرد مورد نظر خود بررسی کرده و مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنید. همچنین توجه به استانداردها و دستورالعمل‌های ایمنی مربوطه نیز اهمیت دارد.

 

منبع:

https://tarrahandookht.ir/%D8%AF%D8%B3%D8%AA%DA%A9%D8%B4-%D8%B6%D8%AF-%D8%A8%D8%B1%D8%B4/

https://iransacco.com/%D9%85%D8%B9%D8%B1%D9%81%DB%8C-%D9%88-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF-%D8%AF%D8%B3%D8%AA%DA%A9%D8%B4-%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D8%B6%D8%AF-%D8%A8%D8%B1%D8%B4/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *