ایمنی وابزار

” ماسک ایمنی “

   با پیشرفت تکنولوژی آلودگی و آلاینده ها در مشاغل مختلف بیشتر شده و حفاظت فردی از اهمیت بیشتری برخوردار شده است . استفاده از تجهیزات ایمنی همیشه اولویت است ؛ ماسک نیز از سری تجهیزات فردی است که با توجه به شرایط محیط و مدت زمان حضور در محل نوع آن تعیین میشود . عدم استفاده از ماسک میتواند منجر به بیماری های مختلفی از جمله آسم ، تنگی نفس و ….. شود.

ماسک مانند دیگر تجهیزات ایمنی انواع مختلفی دارد که بنا به محیط شغلی انتخاب میشود :

  • ماسک تمام صورت
  • ماسک نیم صورت
  • ماسک سوپاپ دار
  • ماسک تنفسی
  • ماسک جوشکاری

 

 مناسب محیط هایی است که با گاز های سمی سر و کار دارند و دارای آلودگی چشمی هستند . این ماسک از تمام صورت محافظت میکند ؛ جنس قالب کلی آن از سیلیکون ؛ پلاستیک نرم و انعطاف پذیر است ؛ همچنین بند های ماسک ممکن است از لاستیک یا پی وی سی باشد . از ویژگی های این ماسک میتوان به ضدبخار بودن فریم و دیدکامل و راحت  اشاره کرد .

 

  • ماسک نیم صورت :

ساختار ظاهری آن طوری است که فقط از دهن و بینی فرد مراقبت میکند . در دو مدل تک فیلتر و دو فیلتر در بازار موجود است و قابلیت تعویض دارد . جنس ماسک از لاستیک نرم است به همین علت قرار گیری آن روی صورت بسیار راحت است و نفس کشیدن را مختل نمیکند . از مزایای ماسک نیم صورت این است که میتوان همراه آن از عینک ایمنی نیز استفاده کرد که اصولا ارزان تر از ماسک تمام صورت در میاید . مناسب محیط های شیمیایی مانند معادن ، آزمایشگاه ها و… .

 

خرید ماسک نیم صورت تک فیلتر                                                                                                                                        خرید ماسک نیم صورت دو فیلتر

 

  • ماسک سوپاپ دار :

ماسک معمولی دارای سوپاپ است که عمدتا از جنس پارچه یا کاغذ میباشد . کار سوپاپ این است که هوای بازدم را به بیرون منتقل و از وارد شدن هوای بیرون جلوگیری میکند اما برای محیط های الوده مناسب نیست .

 

 

 

 

 

 

  • ماسک تنفسی :

این ماسک ها مناسب هستند برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های تنفسی و ورود الودگی های مضر برای ریه . ماسک های تنفسی انواع مختلفی دارند که مهم ترین انها : ماسک N 95 ، ماسک N 99 ، ماسک FPP .

 

  • ماسک جوشکاری :

در جوشکاری چشم ؛ حساس ترین عضو بدن ؛ در معرض خطر است که میتوان با خرید کلاه ماسک جوشکاری از آن محافظت کرد . این مدل از ماسک دستی به مراتب راحت تر است و قابلیت تنظیم کردن با سایز سر را دارد . اما میزان تیرگی قسمت شیشه ای ماسک ثابت نیست و بسته به شدت نور متغیر است ؛ از درجه 6 تا 13 متغیر است .

بیشتر : خرید کلاه جوشکاری

 

 

 

مهم ترین قسمت ماسک :

فیلتر ها مهم ترین قسمت ماسک هستند و بدون انها ماسک کاربرد خود را از دست میدهد چون پس از اینکه فیلتر به اندازه ظرفیت خود آلاینده ها را جذب کرده باشد کم کم آلاینده شروع میکند به عبور کردن از فیلتر بنابراین باید در تعویض و نگهداری از آن دقت کنیم . طول عمر باکتری در فضای بسته از 2 تا 9 ساعت است . طول عمر کارتریج به مشخصات آن و شرایط استفاده بستگی دارد.

باید توجه داشت که هر فیلتری سازگار با هر ماسکی نمیباشد .

فیلتر ماسک دراگر
فیلتر ماسک تری ام

نتیجه چه شد ؟

با توجه به مقاله ای که چندی پیش خواندید متوجه شدید که ماسک انواع مختلفی دارد که بسته به شرایط محیطی باید مناسب خود انتخاب کنید ؛ برای این کار لازم است شما ابتدا محل کار خود را به دقت بررسی کنید و ببینید چه آلاینده ها و باکتری هایی وجود دارد سپس با استفاده از اطلاعات به دست آمده با جستجو میان ماسک ها میتوانید بهترین آن ها را انتخاب و خریداری کنید اما به یاد داشته باشید که ” هیچ گاه کیفیت را فدای کمیت نکنید ” .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *