ایمنی وابزار

راهنمای انتخاب ماسک‌ جهت پیشگیری از ابتلا به  COVID-19 

استفاده از انواع ماسک نظیر ماسک جراحی یا ماسک N95 برای بیماران مبتلا به کرونا (COVID-19) و یا افراد مشکوک به بیماری تفاوتی ندارد، زیرا تمامی این ماسک‌ها با پوشاندن دهان و بینی مانع از انتقال قطرات ناشی از سرفه یا عطسه به محیط اطراف می‌شوند.

ماسک سه‌لایه که با نام های ماسک جراحی و پرستاری ، که تاکنون بسیار به گوش ما خورده است . دارای

لایه‌ای نازک جهت پوشاندن دهان و بینی فردهستند که به ‌منظورمحافظت دوطرفه در برابر ذرات معلق درشت‌ تر طراحی شده اند، به این معناست که صرفاً مانع تبادل قطرات مایعات میان دهان و بینی شخص مصرف‌ کننده و محیط بیرونی می‌شوند. لذا در افراد مشکوک به ابتلا به COVID-19 قابلیت استفاده دارند.

این نوع ماسک‌ پوشش کامل بر روی صورت ایجاد نمی‌نماید و شخص مصرف‌کننده را در برابر ورود ذرات ریز محافظت نمی‌کند.

 

– ماسک‌های رده FFP و N  ماسک‌هایی محکم هستند که دهان و بینی را به‌شکل بهتر و کامل‌تری پوشش می‌دهند.

این ماسک ها به‌منظور محافظت دو‌طرفه در برابر ذرات ریزتر طراحی شده است و تبادل هوای تنفسی را فیلتر می‌کند؛ یعنی هم دم و هم بازدم را فیلتر می‌کند و نمی‌گذارد آلودگی محیط به فرد و آلودگی فرد به محیط منتقل شود.

این نوع ماسک‌ ، شخص مصرف‌ کننده را در صورت استفاده صحیح، در برابر ورود ذرات ریز محافظت می‌کند. قدرت محافظت‌کنندگی این ماسک‌ها بسته به نوع آن متفاوت است.

ماسک‌های تنفسی بر اساس قدرت محافظت‌کنندگی و معیارهای مورداستفاده برای سنجش آن به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که در ادامه توضیح داده شده است:

ماسک‌های تنفسی رده N: پرکاربردترین ماسکی است که بر اساس معیار مورد استفاده در انستیتو ملی بهداشت و ایمنی شغلی آمریکا (NIOSH) تهیه شده است. این ماسک در انواع N95 و N99 و N100 عرضه می‌شود.

 

ماسک‌های تنفسی FFP: بر اساس معیارهایی که توسط کمیته استاندارد سازی اروپا (EN) تدوین شده است، تهیه می‌شوند. این ماسک در سه نوع FFP1 و FFP2 و FFP3 موجود است.

نکته: دریچه‌های موجود بر روی برخی از انواع ماسک‌های تنفسی (دریچه‌های یک ‌سو‌کننده هوا) جریان هوای تسهیل‌شده داخل به خارج ماسک برقرار می‌نمایند و از این طریق به کاهش رطوبت داخل ماسک و همچنین تخلیه سریع‌تر و راحت‌تر هوای بازدم کمک می‌کنند. لذا در شرایطی که محیط باید استریل بماند ،استفاده از این ماسک‌ها توصیه نمی‌شود.

معرفی ماسک های ایمنی

_ ماسک نیم صورت تری ام

استفاده از ماسک‌های فیلتردار برای ایمنی و حفاظت بیشتر از سیستم تنفسی بسیار مناسب است. شرکت تری‌ام (3M) که از تولیدکنندگان تجهیزات ایمنی به شمار می‌آید، یک ماسک ساده و باکیفیت بالا را طراحی و تولید کرده . این محصول با مدل 62000-7025 قابلیت نصب دو فیلتر دارد. این ماسک نیم صورت به یک ‌بند لاستیکی برای قرار گرفتن روی سر و یک ‌بند پارچه‌ای ضامن‌دار برای بستن پشت گردن مجهز شده است. حالت ساخت این ماسک به نحوی است که با قرار دادن روی صورت و محکم کردن بندهای آن، بینی و دهان را کاملاً می‌پوشاند و مسیر تنفس تنها از طریق مجاری و فیلتر‌های ماسک مقدور است. ماسک‌های نیم صورت که قابلیت نصب فیلتررا دارند، باید از جنس و بندهای مناسبی برخوردار باشند تا کاملاً مسیر تنفس را پوشانده و آسیبی به سروصورت انسان وارد نکنند. همچنین فیلتر‌های مختلفی برای محافظت از آلودگی‌هایی مانند گازشیمیایی، گردوغبار، محیط اسیدی و غیره وجود دارند که فیلتر‌های مخصوص این ماسک‌ها را هم متناسب با محل استفاده و نوع محافظت مورد نظر انتخاب می‌کنیم.

ویژگی های ماسک تری ام

به راحتی برداشتن ماسک از روی صورت در زمانهای استراحت و یا پایان کار

استفاده از مواد نرم سیلیکونی برای حفظ آسایش بیشتر در مدت زمان های طولانی استفاده از سیستم حفاظت تنفسی

طراحی شده با ویژگی حجم مناسب ماسک در ناحیه بینی برای ایجاد راحتی بیشتر

قرارگیری مناسب ماسک بروی انواع صورت

دارای قابلیت انعطاف جهت استفاده در مقابل آلاینده های هوابرد  گازها و بخارات و ذرات

 

_ ماسک ایمنی تنفسی تمام صورت 6800

ماسک ایمنی تنفسی تمام صورت 6800 سایز متوسط است ، این ماسک به گونه ای طراحی شده است که هنگام پوشیدن به آسانی قابل گذاشتن و برداشتن است ، دارای چهار تسمه نگهدارنده بوده که از وسط به هم متصل اند و از چهار نقطه به قطعه صورتی ماسک متصل است ، این تسمه ها قابل تنظیم می باشد و جنس آنها از ماده پلی اتیلن است. جنس این ماسک از سیلیکون است ، این ماده ضریب مقاومت بالایی داشته و در برابر حرارت و بسیاری از مواد شیمیایی مقاوم است . مقاومت سیلیکون ها در برابر شرایط جوی بسیار خوب است و نور فرابنفش ، ازن ، آب و.. حتی برای مدت 10 سال هم روی آنها بی اثرند. در عین حال از انعطاف پذیری خوبی برخوردار است و به راحتی بر روی صورت فرد می نشیند.لنز این ماسک بزرگ و وسیع بوده (پانورما) و تمام صورت را پوشش می دهد این ویژگی باعث می شود که هنگام استفاده ، کاربر دچار کاهش میدان دید نشده و بخوبی محیط اطراف را مشاهده کند. جنس این لنز از پلی کربنات خالص، شفاف و مقاوم در برابر حلال و ضربه است و دارای طول عمر بالایی می باشد.ماسک 6800 دارای دو محل نصب فیلتر در دو طرف قطعه صورت ماسک می باشد که به محفظه بینی متصل اند و همچنین در قسمت جلوی ماسک دارای یک پودت(درگاه) برای هوای بازدمی است. سیستم تنفسی به گونه ای طراحی شده است که مقاومت تنفسی را کاهش می دهد. یکی از ویژگی های بارز این ماسک این است که به واسطه طراحی مهندسی شده ای که دارد ، سیستم تنفسی انعطاف پذیری می باشد یعنی اینکه ماسک 6800 قابل استفاده با فیلتر، کارتریج و سیستم های هوای فشرده است.

 

نحوه استفاده صحیح از ماسک

۱- قبل از استفاده و لمس‌کردن ماسک یا صورت، دست‌های خود را با آب‌وصابون به‌مدت ۲۰ ثانیه بشویید و یا با ضدعفونی‌کننده‌های پایه الکل تمیز کنید.

۲- ماسک را روی بینی، دهان و چانه خود قرار دهید.

۳- پس از فیکس‌کردن موقعیت ماسک روی صورت، کش بالایی را پشت سر بالای گوش‌ها و کش پایینی را پشت سر و زیر گوش‌ها قرار دهید.

۴- سیم فلزی نازک لبه فوقانی ماسک را به آرامی روی بینی فشار دهید تا روی صورت بچسبد.

۵- ماسک را امتحان کنید و اگر هنگام تنفس، هوا از اطراف ماسک به بیرون یا داخل نشت می‌کند با فیکس‌کردن کش‌ها آن را برطرف کنید.

۶- دائما در حین دم‌ وبازدم چرخه تنفس را چک کنید.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.